Aplikacja czujników Senceive w śledzeniu stanu technicznego mostu kolejowego

Bezprzewodowy system monitorowania Senceive doskonale radzi sobie z zagadnieniami śledzenia zmian geometrycznych na obiektach inżynierskich w sposób ciągły i zdalny.

Jak widać na załączanych zdjęciach- element górny płyty przyczółka jest uszkodzony- widoczne pęknięcie na linii bocznej monitorowane było równolegle przy użyciu szczelinomierza automatycznego w okresach co 30 minut.

System komunikacji FlatMesh zapewnił szybką i bezprzewodową instalację, natomiast wbudowana bateria w bramkę komunikacyjną GateWay zapewniła skuteczne działanie całego systemu bez konieczności dostarczania zasilania przez okres 10 dni programu pilotażowego.

W zaprezentowanej tutaj aplikacji automatycznego rozwiązania pomiarowego zastosowano laserowy czujnik ekstensometryczny do celów pomiaru ruchu stalowego przęsła na łożysku. Ten sam sensor jednocześnie kontrolował pochylenie elementu przyczółka mostu, do którego był przymocowany.

 

 

 

Zaprezentowane rozwiązanie prowadziło aktywny pomiar monitoringowy już w kilkanaście minut po instalacji w interwałach 30 minutowych, natomiast na czas przemieszczania taboru kolejowego po moście- na okres od piątku do poniedziałku- częstotliwość tę zmieniano na pomiary w odstępach 5  minutowych.

Całość zarządzania procesem pomiarowym, analiza danych i ustawienia systemu alarmowego odbywa się w sposób zdalny. Dostęp do projektu monitoringowego jest kilkupoziomowy- od podstawowego poziomu odbiorcy danych, do pełnego dostępu administratora projektu.

 

Michał Dąbrowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Obowiązkowe pola są oznaczone *