Niwelator laserowy Topcon TP-L5G. Układaj rury szybciej i bez poprawek

To co jeszcze do niedawana przy pracach wod-kan było standardem (mowa o tradycyjnych pomiarach niwelatorem optycznym), dziś jest niewystarczające, zbyt czasochłonne, angażuje większą ilość osób, a przy tym często okazują się niewystarczająco dokładne. Ponadto budowa nowych i modernizacja istniejących kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej powoduje znaczne utrudnienia w ruchu drogowym, opóźniając cywilizacyjny tryb miejscowości. topcon_417950_tp-l5_3-4_left_wtarget_1Stosując nowoczesne technologie pomiarowe zyskuje zarówno wykonawca robót jak i mieszkańcy, którzy nie są skazani na długotrwałe utrudnienia w poruszaniu się po ulicach i chodnikach. Dlatego tak ważne jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań pomiarowych TPI.

Praca niwelatorem rurowym TP-L5G jest bardzo prosta. W studzience lub na jednym końcu rury ustawia się laser. Jeżeli średnica rury jest większa niż średnica niwelatora, stosuje się specjalne nóżki, które po wkręceniu w korpus instrumentu pozycjonują go idealnie w środku rury. W drugi koniec rury wstawia się tarczkę celowniczą. W jej centralny punkt pada wiązka lasera. Ekipa układająca rurociąg reguluje położenie rury (kierunek i wysokość) tak, by plamka lasera trafiła w środek celu tarczy.

tp-l5_4Podnieś wydajność swoich prac – laser rurowy Topcon TP-L5G jest kilkakrotnie szybszy w terenie niż niwelator optyczny. To za jego pomocą wyznaczamy spadki sieci wodociągowych i kanalizacyjnych i kierunki ich przebiegu. Do obsługi niwelatora laserowego wystarczy tylko jeden pracownik. Ustawia on sprzęt na jednym końcu rury, uruchamia go przyciskiem, czeka aż się automatycznie spoziomuje i wprowadza żądany spadek. Na drugim końcu przewodu ustawia specjalną tarczkę i ustawia rurę na takiej wysokości, by wiązka lasera trafiła dokładnie w środek celu. Może on w każdej chwili zmienić parametry pracy instrumentu bez wychodzenia z wykopu za pomocą pilota zdalnego sterowania.

TP-L5G wyposażony jest w funkcję automatycznego wyszukiwania celu – wstawiamy laser do kinety, ustawiamy tarczkę na końcu rury i włączamy skanowanie – kierunek pracy został ustawiony automarycznie. Dzięki urządzeniu Topcon wzrasta szybkość montażu poszczególnych odcinków rur. W porównaniu z klasycznymi metodami, stosując lasery rurowe Topcon zwiększa się dzienne układanie odcinków rurowych nawet o ponad 200%. Ograniczenie wydatków na dodatkowe kontrole i poprawki – korzystając z lasera rurowego podczas układania rur, znikają kłopoty z odbiorem poszczególnych odcinków przez inspektorów nadzoru budowlanego.tp-l5_5

Wniosek jest taki, że Topcon „czuwa” nad dokładnością i poprawnością wykonywanej roboty. Właściwie używanie niwelatora optycznego ograniczone jest do minimum – stosujemy go tylko do wyznaczenia wysokości początku rurociągu. Laser rurowy zapewnia nam taką dokładność, że w ciągu dnia pracy nie wykonujemy nadprogramowych kontroli – co miało miejsce w przypadku metod tradycyjnych / optycznych i absorbuje czas co najmniej dwóch ludzi z brygady, a często wymaga obecności geodety.

Dokładnie i bez poprawek, także w trudnych warunkach – laser rurowy Topcon TP-L5G doskonale sprawdza się podczas układania rur kanalizacyjnych, wodociągowych, a jeśli będzie trzeba ustawić kilka obiektów w linii na powierzchni, to też nie zawodzi. Zapewniając wysoką dokładność: ±2,4mm na odcinku 50m – spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających prac. Ustawiając niwelator na rurze, jesteśmy w stanie sprawdzać strzałkę ugięcia, co ułatwia prace w przypadku układania mniejszych średnic rurociągu z długich rur z tworzywa. Laser ten ma jeszcze jedną zaletę – Topcon TP-L5G posiada zielone światło lasera i umożliwia wykonywanie pracy w „słońcu” (zielona wiązka lasera jest 4 razy lepiej widzialna od wiązki czerwonej, która na otwartym terenie nie jest widoczna). Laser możemy stosować także wieczorem i nocą (kiedy sprawdzanie przewyższeń tradycyjnym niwelatorem jest praktycznie niewykonalne). Niwelator TP-L5G może być ustawiony także na statywie. W tym przypadku ustawia się go dokładnie nad studzienką (w osi rurociągu) i poziomuje.

tp-l5_1Kieruje się następnie wiązkę lasera na tyczkę z tarczką laserową, umieszczoną przy studzience docelowej (w jej osi). Odległość między niwelatorem i tyczką może wynosić nawet 200 m. Po ustawieniu kierunku wprowadza się w instrumencie spadek, z jakim mają być układane rury, i reguluje się wysokość tyczki, ustawiając ją na pierwszej rurze, tak aby plamka lasera padała na centralny punkt tarczki. Z tak ustawionym zestawem pomiarowym można dokładać w wykopie kolejne rury i sprawdzać poprawność ich ułożenia poziomego (liniowość) i pionowego (spadek). Nie jesteśmy ograniczeni średnicami rur, możemy sprawdzać położenie rury w każdym jej punkcie (eliminować ugięcie rur). Nie musimy się schylać, aby sprawdzić plamkę lasera na tarczce ustawionej w rurze i najważniejsze – nie jesteśmy ograniczeni wodą gruntową, która może pojawić się w rurze podczas prac.

Oszczędzamy na zakupie dodatkowego sprzętu – Topcon TP-L5G charakteryzuje się bardzo solidną, pancerną, konstrukcją. Odporny jest na wodę, wilgoć, kurz, surowe traktowanie i ciężkie warunki budowlane (spełnia normę IPX8). Mimo że jest droższy w zakupie, to jednak przewyższa trwałością niwelator optyczny, który rzadko wytrzymuje dwie kolejne inwestycje. Poza tym laser rurowy używany jest przeważnie bez dodatkowych akcesoriów (łat, statywów), a przez to nie inwestujemy w dodatkowy osprzęt. Ograniczona liczba elementów zestawu pomiarowego to także łatwość transportu – gotowy do pracy laser rurowy mieści się w niedużej walizie transportowej.tp-l5_2

Akumulator zasilający jest bardzo trwały i na jednym ładowaniu wytrzymuje nawet 40 godzin ciągłej pracy. Podnosimy prestiż firmy – używanie przez firmę budowlano-instalatorską sprzętu laserowego to w Polsce znak otwartości na nowoczesne technologie i gwarancja realizacji inwestycji z najwyższymi możliwymi dokładnościami. Posiadanie i używanie sprzętu laserowego to także niezaprzeczalny atut podczas uczestniczenia w przetargach i negocjacjach z niezdecydowanymi klientami. Park pomiarowych urządzeń laserowych sprawia, że firma wykonawcza jest przez zamawiającego postrzegana jako profesjonalna i otwarta na najlepsze zdobycze techniki. Jest to bardzo dobry sposób na budowanie marki firmy na rynku i pozyskiwanie nowych kontrahentów. tp-l5_3Pewny i niezawodny sprzęt – sprawdź go na swojej budowie – niwelator Topcon TP-L5G produkowany jest w Japonii i podobnie jak wszystkie niwelatory laserowe Topcon objęty jest 5-letnią gwarancją.

Bezpłatnie i bez zobowiązań – przyjedziemy na Twoją budowę i zaprezentujemy sprzęt, abyś miał absolutną pewność co do skuteczności i efektywności sprzętu Topcon. Zachęcamy do kontaktu z siecią sprzedaży TPI w celu umówienia pokazu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Obowiązkowe pola są oznaczone *