Nowość Nivel System już dostępna

nivel_system_logoNowe, wielozadaniowe lasery budowlane
Nivel System NL301, NL311
Polska marka Nivel System, która od 2003 roku oferuje rozwiązania pomiarowe dla budownictwa i geodezji, poszerzyła swoją ofertę o cztery nowe, wielozadaniowe niwelatory laserowe. Serię tworzą modele z wiązką czerwoną – NL301, NL311 i zieloną – NL301G, NL311G. Są to wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzia pomiarowe do realizacji prac wewnątrz, jak i do pracy na otwartych przestrzeniach. Oparte zostały na najnowszej technologiinivel-system_nl301_nl311_2 stosowanej w produkcji sprzętu pomiarowego, posiadają szereg funkcji oraz udogodnień, zapewniając kompleksowe pomiary na budowie.

Niwelacja laserowa – pracuj szybciej, dokładniej i bez ograniczeń
Nowe niwelatory są bardzo proste i szybkie w użyciu. Wystarczy postawić je na statywie, półce laserowej czy innej stabilnej podstawie i włączyć zasilanie. Sprzęt spoziomuje się sam, automatycznie. Głowica laserowa niwelatora obracając się wokół własnej osi, tworzy idealnie spoziomowaną płaszczyznę laserową, która może pokryć swoim zasięgiem ponad 19 hektarów terenu. Pomiary różnicy wysokości dokonywane są przez jedną osobę, korzystamy wtedy z czujnika laserowego (warto zaznaczyć, że wskazania czujnika są widoczne nawet przy silnym słońcu. W przypadku pracy wewnątrz budynku, stosowanie czujnika nie zawsze jest wymagane, gdyż wiązka laserowa jest widzialna. W tym przypadku możemy skorzystać z tarczki laserowej z podziałką milimetrową (znajdującą się w standardowym wyposażeniu laserów Nivel System).

Równanie terenu, budowa drogi, parkingu, prace brukarskie

nivel-system_nl301_nl311_3Płaszczyzna laserowa generowana przez laser stanowi bazę referencyjną, za pośrednictwem której będziemy odkładać rzędne wysokościowe, a wszystko z wysoką, milimetrową dokładnością. Płaszczyzna ta może być pochylana w jednym lub dwóch kierunkach. W przypadku nowych modeli NL301 spadki ustawiane są manualnie (ręcznie), w przypadku modeli NL311 – cyfrowo. Na głowicy laserów znajduje się szczerbinka. Ustawiając laser nad jednym punktem i namierzając go na drugi – uzyskujemy linię, wzdłuż której pochylana będzie płaszczyzna laserowa (oś spadku). Poprawne ustawienie lasera ułatwia funkcja pionownika laserowego, który generując punkt laserowy w dół zapewnia poprawną lokalizację niwelatora nad wymaganym punktem. Nie musimy przeliczać rzędnych, dodawać, odejmować – wystarczy tylko pochylić płaszczyzny zgodnie z wytycznymi w projekcie i zacząć pomiary. W dowolnym miejscu na budowie (w zasięgu działania lasera) – wiązka laserowa wskaże nam poprawne rzędne. Nowe niwelatory Nivel System posiadają funkcję alarmu przewyższenia. Jest to bardzo ważne w przypadku niestabilnego podłoża, na którym stoi laser. Osiadanie gruntu może spowodować niepożądane obniżanie linii referencyjnej, dlatego sprzęt może być stosowany nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. nivel-system_nl301_nl311_4Ustawiając niwelator laserowy na statywie korbowym z podziałką na wysięgniku – płaszczyzna laserowa może być w łatwy i szybki sposób dostosowana do wymogów (wprowadzenie zmian wysokości – offset’ów). Wystarczy raz ustawić laser na budowie i kolejne wysokości podbudowy drogi zmieniać na statywie. Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku pomiarów klasycznych – nowe niwelatory Nivel System z wiązką czerwoną mogą stanowić bazę referencyjną do kontroli pracy maszyn. Montując laserowy czujnik maszynowy na maszcie lemiesza spycharki, równiarki, czy ramieniu koparki – operator uzyskuje możliwość kontroli pracy w czasie rzeczywistym na podstawie wskazań z czujnika. Proste komunikaty takie jak: podnieś łyżkę lub lemiesz, opuść oraz jesteś na żądanej wysokości – pomagają operatorowi maszyny wykonywać robotę zgodnie z projektem. Jest to ogromne ułatwienie i zapewnia wzrost efektywności, wpływa na bezpieczeństwo robót i niezależność – operator sam kontroluje wykop, nie potrzebuje wsparcia geodety, nie ma potrzeby rozciągania linek, nabijania palików.

Budujemy dom z nowymi laserami NL301, NL311
nivel-system_nl301_nl311_5Nowe niwelatory Nivel System doskonale przydają się przy wszelkich pracach budowlanych. Wykorzystamy je już na wstępnych etapach budowy – zdjęcia warstw humusu czy równania działki. Dzięki wskazaniom poziomu z powodzeniem posłużą nam przy kolejnych etapach: fundamentowaniu, pracach murarskich oraz wylewkach. Skosy natomiast przydadzą się przy deskowaniu pod schody czy konstrukcji dachu. Sprzęt posiada specjalny adapter do ustawienia lasera na boku i generowania płaszczyzny pionowej. Po zablokowaniu kompensatora – uzyskujemy możliwość pracy z dowolnie pochyloną płaszczyzną. Bardzo przydatną funkcją jest skanowanie. Wiązka zawęża się, laser generuje wiązkę tylko tam gdzie chcemy, dodatkowo wiązka jest dużo bardziej widoczna. Nie musimy podchodzić do lasera aby zmienić parametry, sterowanie może odbywać się zdalnie (z pilota). Możliwość pracy z wiązką pionową przyda się także przy obsadzaniu okien i drzwi, a także pracach instalatorskich. W przypadku miejsc jasnych, mocno nasłonecznionych warto wybrać model z zieloną wiązką lasera, która jest 4 razy lepiej widzialna niż czerwona. Jakkolwiek na wyposażeniu standardowym nowych laserów znajdziemy okulary laserowe, polepszające widzialność lasera. Niewątpliwie przy budowie domu dużym wyzwaniem są prace wykończeniowe. Obecnie trudno sobie wyobrazić wykańczanie wnętrz bez stosowania profesjonalnego sprzętu pomiarowego. Układanie glazury, terakoty, zabudowy z karton-gipsu, sufity podwieszane, sztukateria, tapetowanie, montaż kuchni – muszą być wykonane dokładnie, co do milimetra i laser staje się niezastąpiony. Niwelatory Nivel System wskażą idealne linie poziome, pionowe, skośne – to ogromne ułatwienie dla fachowców z branży, gwarantując perfekcyjny efekt. Dość przydatnym w tego rodzaju pracach jest wcześniej wspomniany pionownik laserowy. Pionowa linia w dół i w górę przyda się do przenoszenia punktów z dołu na górę (np. przy ustalaniu punktów świetlnych, wystarczy rozrysować projekt na podłodze i przenieść punkty na sufit). Ponadto wiązka laserowa może być zatrzymana, a generowany punkt można swobodnie przemieszczać w lewo lub prawo, wokół osi niwelatora. Jest to pomocne przy lokalizacji i obsadzaniu punktów na ścianie, np. gniazdek elektrycznych.
nivel-system_nl301_nl311_6
Jeżeli już wszystko jest gotowe, pomalowane i posprzątane – wtedy także warto mieć przy sobie nowy niwelator laserowy Nivel System, który pomoże nam ustawić ogrodzenie w linii, wykonać podjazd z kostki brukowej czy założyć trawnik w ogrodzie. Ponadto przez kolejne lata użytkowania domu na pewno będzie potrzeba zawieszania obrazu, lustra czy półki na książki – nie trzeba wtedy stosować poziomic, brudzić ścian ołówkiem – laser wskaże linie, po montażu nie będzie śladu po pomiarach.

Zakładamy ogród z nowymi laserami NL301, NL311
nivel-system_nl301_nl311_7Podobnie jak przy pracach drogowych, także i ogrodniczych (zakładanie ogrodów, trawników) bardzo ważne jest odpowiednie zniwelowanie terenu. W przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia z punktowym gromadzeniem sie wody deszczowej, co w konsekwencji wpłynie na walory estetyczne ogrodu. Wszystkie te prace wykonamy za pośrednictwem niwelatorów Nivel System (niwelacja z płaszczyznami pochylonym w dwóch kierunkach). W przypadku sadzenia drzewek, żywopłotów – na pewno przyda się możliwość pracy z wiązką pionową, wzdłuż której posadzimy np. tuje. A następnie każdej wiosny równo je podetniemy – wszystko pod idealnie spoziomowaną płaszczyznę laserową Nivel System.

Układanie rurociągów, prace wod-kan
nivel-system_nl301_nl311_8Nowe niwelatory Nivel System z pewnością znajdą zastosowanie także przy budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W tym przypadku będziemy pracować z płaszczyzną poziomą, pochyloną w jednym kierunku. Kolejne rury dokładane będą na bazie referencji lasera, tworząc rurociąg z zadanym spadkiem. Płaszczyzna laserowa jednocześnie stanie się referencją dla koparki. Operator obserwując wskazania czujnika będzie na bieżąco kontrolował głębokość wykopu, utrzymując jednocześnie założony spadek, wyeliminujemy jednocześnie uciążliwe przekopania. Przestawiając niwelator na pracę z wiązką pionową, mamy możliwość wyznaczenia linii, wzdłuż której będziemy kopać wykop i układać rurociąg. W ten sposób nowe niwelatory Nivel System sprawdzą się przy wszelkich pracach liniowych, gdzie utrzymywanie założonego kierunku i spadku jest sprawą kluczową. Po zasypaniu wykopu laser Nivel System będzie nadal wykorzystany. Trzeba dostosować chodnik, ulicę czy parking do użytku publicznego. Laser będzie miał „pełne ręce roboty” – zarówno przy pracach poziomych (płaszczyzna pozioma) jak i wzdłużnych (płaszczyzna pionowa np. układanie krawężników).

Bezpieczne użytkowanie na lata
nivel-system_nl301_nl311_9Pomimo bogatej funkcjonalności klasyfikującej sprzęt w grupie precyzyjnych instrumentów pomiarowych, niwelatory laserowe Nivel System NL301 i NL311 mogą być stosowane w trudnych warunkach terenowych na budowie. Ich wytrzymała konstrukcja zapewni dobrą kondycję sprzętu na lata, a w przypadku zaistniałych problemów do dyspozycji pozostaje serwis Nivel System w Polsce, nabywcy zyskują pewność wsparcia w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze sprzętem zarówno w czasie trwania gwarancji jak i po jej upływie.

Nowe niwelatory laserowe Nivel System to precyzyjne narzędzia, zapewniające pewne i szybkie pomiary w wielu branżach jak budownictwo, geodezja, przemysł, rolnictwo itd. Ich atutem jest wszechstronność zastosowania, przyjazna obsługa i wytrzymała konstrukcja, zapewniająca bezproblemową pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. A wszystko w przystępnej cenie. Nowe lasery Nivel System są już dostępne w sprzedaży. Więcej informacji na temat produktów Nivel System znaleźć można na www.nivelsystem.com.

Wszystkie niwelatory można również kupić online na stronie www.pomiar24.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Obowiązkowe pola są oznaczone *