Jak przyspieszyć stawianie słupów podczas budowy hal?

Jak przyspieszyć stawianie słupów podczas budowy hal? Jak łatwiej zamocować elementy konstrukcji dachu i instalacji na odpowiedniej wysokości?

PROBLEM

Jednym z największych wyzwań podczas stawiania konstrukcji hal, obiektów przemysłowych i sklepów wielkopowierzchniowych jest proces stawiania słupów dla dźwigarów konstrukcji dachu oraz montaż konstrukcji dachu i instalacji na odpowiedniej wysokości. Tradycyjnymi metodami trudno uzyskać wysoką dokładność pionowego ustawienia słupów, a mocowanie elementów konstrukcji na wysokości jest trudne, czasochłonne i związane z licznymi problemami pomiarowymi. Czy można te procesy uprościć, przyspieszyć i zwiększyć dokładność stawiania konstrukcji?

ROZWIĄZANIE

Stawianie słupów

Wszystkie te problemy można rozwiązać, stosując podczas stawiania konstrukcji hali rotacyjne niwelatory laserowe z możliwością ustawienia wiązki pionowo i pionownikiem w głowicy lasera (np. niwelator Nivel System NL500 z widzialną czerwoną wiązką lasera, lub NL500G z wiązką zieloną). Narzędzie to pozwala ustawić każdy słup pionowo w prosty sposób i bez skomplikowanych pomiarów.

W tym celu należy laser ustawić „na boku”, tzn. tak by płaszczyzna wyznaczana przez wirującą wiązkę była płaszczyzną pionową. W ten sposób można w dowolnym punkcie powierzchni słupa i na dowolnej wysokości sprawdzić, czy słup jest pionowo ustawiony. Oczywiście jednakowo dokładny pomiar można wykonać w dowolnej osi lub płaszczyźnie słupa.

Ponieważ prace tego typu bywają wykonywane przy dużym nasłonecznieniu, może pojawić się pytanie, co zrobić, gdy wiązka lasera nie będzie widoczna. Z punktu widzenia dokładności pomiaru nie ma to znaczenia. Typowe lasery do prac zewnętrznych mają wiązkę czerwoną lub podczerwoną, a więc albo dość słabo widoczną w świetle dziennym na większych odległościach, jak czerwona, albo niewidoczną, jak podczerwona. ls_b10W obu wypadkach do pomiarów zewnętrznych używa się czujnika laserowego Topcon LS-B10. Czujnik ten precyzyjnie wykrywa wiązkę lasera, posiada wyświetlacz LED, dzięki czemu odczyt położenia wiązki lasera może być dokonywany z większej odległości, a mocowanie czujnika może odbywać za pomocą mocnych magnesów. Wystarczy przyłożyć czujnik do słupa na jego drugim końcu (lub przymocować go na magnes do słupa), a kiedy przez element światłoczuły przejdzie wiązka lasera, czujnik zasygnalizuje, np. sygnałem dźwiękowym poprawne, pionowe ustawienie słupa. Oczywiście, należy pamiętać o takim ustawieniu płaszczyzny wiązki lasera względem podstawy słupa, by po przyłożeniu czujnika wiązka przechodziła przez punkt „0” czujnika.

Firma Nivel System oferuje także lasery z zieloną wiązką (NL500G). Oko ludzkie widzi zieloną wiązkę 4 razy lepiej niż czerwoną, dlatego, z laserem tego typu, słupy można ustawiać, obserwując widzialną wiązkę bezpośrednio, nawet bez czujnika.Zielona wiązka jest widoczna nawet na zewnątrz, nawet gdy ustawia się wysokie słupy – laser z zieloną wiązką sprawia, że pomiary są jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne.

Mocowanie elementów konstrukcji dachu oraz montaż instalacji (np. przeciwpożarowej) na odpowiedniej wysokości.

Przy zastosowaniu tradycyjnych metod pomiarowych, mocowanie elementów konstrukcji dachu na odpowiedniej wysokości jest procesem czasochłonnym i trudnym. Występują także trudności z montażem niezbędnych instalacji (np. przeciwpożarowej) na odpowiedniej wysokości. I tu również bardzo wspomaga wykonawcę technika laserowa.

1. Niwelator laserowy można zamocować na specjalnej półce (opcja). Dzięki temu mocowaniu, laser można ustawić precyzyjnie na odpowiedniej, dowolnej wysokości (nie ogranicza nas wysokość statywu). Wówczas wiązkę lasera można ustawić tak, że jeden laser będzie pokazywał linię precyzyjnie wskazującą wysokość mocowania poszczególnych elementów konstrukcji lub instalacji w całej hali. Laser wystarczy ustawić raz, a z wyznaczonej linii może korzystać jednocześnie wiele osób w całej hali – co radykalnie przyspiesza pracę, zwiększa dokładność i eliminuje ryzyko błędów ludzkich.

2. Dodatkowo, zalecane lasery Nivel System NL500 i NL500G mają bardzo praktyczną funkcję zatrzymania i rozciągnięcia wiązki na żądaną szerokość (funkcja skanowania). Polega ona na tym, że wiązka laserowa może być rozciągnięta na żądanym odcinku, co pozwala precyzyjnie wyznaczyć punkty mocowania, zaś wirująca wiązka nie przeszkadza innym pracownikom operującym na podobnej wysokości i nie korzystającym aktualnie z lasera.

Jak przyspieszyć stawianie słupów podczas budowy hal (NL500)

Montaż elementów konstrukcji dachu i instalacji w hali za pomocą lasera (tu w przypadku, gdy wiązka lasera jest niewidoczna).
Co ważne, gdy korzysta się z lasera, prace konstrukcyjne mogą być prowadzone nawet przy słabym oświetleniu lub po zmroku – wówczas wiązka lasera jest jeszcze lepiej widoczna.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak bardzo możesz ułatwić i przyspieszyć prace przy stawianiu konstrukcji hal, skorzystaj z opcji „Zamów prezentację sprzętu” poniżej lub napisz do nas pod adresem tpi@tpi.com.pl, albo skontaktuj się z najbliższym oddziałem TPI. Przyjedziemy i pokażemy sprzęt na Twojej budowie.

stawianie_słupów1

Zastosowanie lasera znacznie ułatwia i przyspiesza proces ustawiania słupów konstrukcji hal, obiektów przemysłowych, marketów itp.

stawianie_słupów2 stawianie_słupów3

Sposób ustawienia lasera z pionownikiem w celu wypionowania elementów konstrukcji. Zalecany sprzęt laserowy do ustawiania słupów: Niwelator laserowy Nivel System NL500 lub niwelator laserowy NL500G

stawianie_słupów4 stawianie_słupów5

Mocowanie elementów konstrukcji i instalacji jest dużo szybsze, dokładniejsze i wygodniejsze przy użyciu lasera: na rys. powyżej pokazano sytuację, gdy wiązka lasera jest widoczna, oraz przy wykorzystaniu tarczki laserowej i/lub czujnika, gdy wiązka lasera jest niewidoczna lub słabo widoczna.

stawianie_słupów6

Zalecany sprzęt laserowy do mocowania elementów konstrukcji dachu: Niwelator laserowy Nivel System NL500, NL500G, akcesoria: czujnik laserowy, tarczki do wyznaczania poziomu, pilot). Fot. 2. Kompletny zestaw walizkowy z laserem Nivel System NL500 i akcesoriami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Obowiązkowe pola są oznaczone *