Wielkie ułatwienie za niewielką cenę

Jak zwiększyć wydajność pracy i co zrobić, aby zarówno pracownicy, jak i maszyny pracowały efektywniej – gwarantując rentowność i utrzyma­nie się na rynku – oto pytania, na które nowoczesna firma budowlana musi znać odpowiedź, aby utrzymać pozycję na rynku, mieć zlecenia i rozwijać się. Dzięki nowym technologiom pomiarowym oferowanym przez TPI, dostawcę rozwiązań pomiarowych dla budownictwa – fachowcy otrzymują gotowe zestawy laserowe dzięki którym możemy zarówno zwiększyć wydajność prac ziemnych wykonywanych maszynami, jak też podnieść efektywność i dokładność prac pomiarowych wykonywanych dotychczas za pomocą łaty (metody klasyczne). Aby pod-nieść wydajność, w obu przypadkach wystarczy jeden zestaw urządzeń, złożony z lasera i czujnika.

Czy to rozwiązanie jest drogie?
Dziś technologia pomiarów laserowych i laserowej kontroli pracy maszyn jest dostępna nawet dla najmniejszych firm i od pierwszego dnia można korzystać z jej zalet. Najprostszy system Topcon do laserowej kontroli pracy spycharki lub koparki można mieć już za kilka tysięcy złotych. W dodatku można go bez problemu używać na najpopularniejszej w Polsce maszynie, jaką jest koparko-ładowarka.

Jak to działa?
Niwelator laserowy umieszczamy na statywie na placu budowy, zaś czujnik laserowy zamocowany jest na maszynie. W maszynach typu spycharka, równiarka, koparko-ładowarka – znajduje się on na maszcie przyspawanym do lemiesza, zaś w koparce na ramieniu. Laser wyznacza idealnie poziomą płaszczyznę i w zależności od modelu może pochylać ją w jednym lub w dwóch kierunkach. Płaszczyzna utworzona przez wirującą wiązkę lasera jest wykrywana przez czujnik. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy łyżka lub lemiesz znajduje się na odpowiedniej wysokości. Nie trzeba do tego używać łaty, nie jest też potrzebna dodatkowa osoba. Operator maszyny nie musi ręcznie sprawdzać głębokości wykopu. Wskaźnik diodowy na czujniku informuje operatora, czy ma podnieść czy opuścić lemiesz (lub łyżkę) lub kiedy go zatrzymać na aktualnej wysokości. Dostępne są także zestawy z bezprzewodową komunikacją, gdzie informacje dotyczące niwelacji terenu prezentowane są na wyświetlaczy w kabinie operatora (np. Topcon LS-B110W Pro).

Na czym polegają korzyści ze stosowania systemu na spycharce?
System wychwytuje różnice wysokości i pokazuje operatorowi, czy pracuje na odpowiednim poziomie, dzięki czemu rozwiązanie to pozwala pracować łatwiej, szybciej i wydajniej. Spycharka z czujnikiem może obrabiać powierzchnię z centymetrową dokładnością.LSB110_Series_Group Może realizować zarówno płaszczyznę poziomą, jak i nachyloną w zadanym kierunku. Gdy spycharka przygotowuje np. powierzchnię dla równiarki, potrzebuje do tego mniej przejazdów. Powierzchnię można obrabiać bez czasochłonnych prac (takich jak np. wbijanie palików) i często bez pomocy ekipy geodezyjnej. Czujnik pozwala operatorowi w każdej chwili sprawdzić, czy pracuje na właściwej wysokości, czy już nie. Systemy kontroli pracy maszyn oferowane przez TPI idealnie nadają się do wszelkich prac ziemnych (np. do budowy placów, boisk, parkingów, układania rurociągów czy do szybkiego zgrubnego równania terenu).

Fot. Głównymi elementami systemu jest niwelator laserowy ustawiany na placu budowy i czujnik mocowany na maszynie

Jakie korzyści z tego rozwiązania odnosi firma?
Pracę wykonuje szybciej i taniej – potrzebuje na jej wykonanie mniej dniówek, mniej ludzi do pomiarów, mniej paliwa, zaś możliwość wywiązania się z terminu to korzyść bezcenna.

Jakie korzyści ma operator koparki?
Koparka może wykonywać dowolne wykopy szybciej – dzięki kontroli głębokości unika się przekopań. Wystarczy ustawić ramię pionowo i sprawdzić sygnał na czujniku, który informuje o głębokości w danym punkcie. To duże ułatwienie, zwłaszcza przy pracach kanalizacyjnych czy kopaniu fundamentów – pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

Czy montaż urządzenia jest trudny?
Jedynym elementem wymagającym montażu jest czujnik, który musi zostać zamocowany na maszynie. Montaż czujników Topcon nie sprawia kłopotu nawet początkującym użytkownikom. Typowym rozwiązaniem jest mocowanie magnetyczne. Jest proste i pewne, oraz sprawia, że po skończonej pracy czujnik można łatwo zdjąć i schować lub przełożyć na inną maszynę. Czujniki maszynowe Topcon są wodoszczelne i pyłoszczelne, współpracują ze wszystkimi niwelatorami laserowymi i odbierają promień lasera na obszarze o średnicy do 800 m.

wielkie ulatwienie 1

Fot. Spycharka z czujnikiem może obrabiać dowolnie nachyloną powierzchnię z dokładnością ok. ±1,0 cm

Czy wdrożenie jest czasochłonne i kłopotliwe?
Już po kilku godzinach pracy operator będzie w stanie biegle posługiwać się laserem i czujnikiem. Jeśli pomoc okaże się konieczna, specjaliści TPI na pewno jej udzielą. Przy zakupie systemu w TPI każdy otrzymuje odpowiednie przeszkolenie.

Czy w razie potrzeby system może być używany do niwelacji klasycznej, z użyciem łaty?
Niwelatory laserowe Topcon i Nivel System posiadają w zestawie czujniki laserowe do pomiarów klasycznych – mogą służyć do pomiarów przy wykorzystaniu łaty laserowej, wtedy ten sam system może być używany do niwelacji ręcznej i maszynowej. Nie trzeba zatem dokupować dodatkowych czujników, ponosić dodatkowe koszty.

Czy rozwiązanie jest trwałe i godne zaufania?
Lasery Topcon i Nivel System należą do najbardziej wydajnych rozwiązań tego typu, a ich jakość i niezawodność mogą potwierdzić profesjonalni użytkownicy w Polsce i na świecie. Np. Topcon to japońska firma, która specjalizuje się wyłącznie w produkcji precyzyjnego sprzętu pomiarowego. Żadna inna firma (bezpłatnie) nie daje na całą swoją serię niwelatorów laserowych tak długiej gwarancji jak Topcon – 5 lat gwarancji na bezawaryjną pracę w najtrudniejszych warunkach – to oznacza tylko, że jest to najsolidniejszy sprzęt na rynku.wielkie ulatwienie 2

Czy można wypróbować system przed zakupem?
Specjaliści TPI chętnie zaproponują taki pokaz. Praktyczne przetestowanie sprzętu jest najlepszym sposobem, by przekonać się, że warto nim pracować. Można w tym celu skontaktować się z jednym z dystrybutorów TPI lub oddziałów TPI (adresy podane są na stronie internetowej www.tpi.com.pl).

Fot. Jakość i trwałość urządzeń Topcon i Nivel System została potwierdzona przez wielu profesjonalnych użytkowników w Polsce i na świecie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Obowiązkowe pola są oznaczone *